اروپا را چه کسانی اداره می کنند؟ (قسمت اول)

۲۸م شهریور, ۱۳۹۸ -

چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

این گفت و گو را دولتمداران و مدیران ارشد دیپلماسی نخوانند!

مدخل:

محمّدتقی تقی ‌پور از پژوهشگران باسابقه در حوزه ی مباحث و مسایل تاریخی، سیاسی، بین المللی، یهود و صهیونیسم است. تاکنون ده ها کتاب و مقاله ی پژوهشی و نیز گفت و گو از ایشان منتشر شده است. بعضی آثار و نوشته های آقای تقی پور در سطح اروپا و آمریکا و به خصوص جامعه صهیونیست های آن سامان و حتی در اسرائیل بازتاب پیدا کرده و یا مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. گفت و گوی حاضر با ایشان درباره ی ماهیت، اصول و مبانی فکری دولتمداران آمریکایی و اروپایی در دوران معاصر است. عمده ی سؤال ها این است که برنامه ریزان، سیاستگذاران و تصمیم سازان دنیای غرب در یکی دو قرن اخیر و نیز در دوران کنونی، به کدام جریان فکری و اعتقادی گرایش، وابستگی و پیوستگی دارند و در تعقیب کدام آرمان و راهبرد هستند و در نهایت ریشه و اساس ناسازگاری آن ها با نظام جمهوری اسلامی ایران چیست؟

پاسخ این قبیل پرسش را در گفت و گوی حاضر می خوانید.

 نسیم قدس: با تشکر از این که وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، به عنوان اولین سوال بفرمایید فلسفه و انگیزه‌ ی مشترک آمریکا و برخی اعضای اتحادیه‌ ی اروپا در تقابل با جمهوری اسلامی چیست و آیا آن‌ ها از اختیار و استقلال لازم و کافی در حل و فصل مساله‌ ی مورد ادعا با ایران برخوردارند؟

تقی‌پور: تاریخ چند قرن اخیر اروپا و آمریکا از داستان بسیار تلخ و تکان ‌دهنده‌ای روایت می ‌کند که در تاریخ ‌نگاری رسمی و رایج غرب هیچ اشاره ‌ای به آن نشده، بلکه با سکوت معنادار از کنار آن عبور شده است.

مردم عموما از تاریخ رسمی و آشکار اروپا و دنیای غرب آشنایی و آگاهی دارند. زیرا در مدارس و دانشگاه ها تدریس و در رسانه‌ ها همواره تکرار می ‌شود. مطالعات، بررسی‌ ها و تحلیل ‌های سیاسی و تاریخی دوباره‌ ی اروپا و بلکه مجموعه‌ ی دنیای غرب، در همه‌ ی جهان، ازجمله جهان اسلام و حتی ایران، براساس همین داده‌ ها و از دریچه ‌ی همین روایت‌ های آشکار و رسمی است. در حالی که در آن سوی این پرده ‌ی آشکار؛ واقعیت ‌های شگفت ‌آور، اسرارآمیز و تکان‌ دهنده‌ ای پنهان است که عموما نسبت به آن وقوف و توجه ندارند؛ لذا در معادلات، محاسبات و تحلیل ‌های خود نیز جایگاهی برای آن قائل نمی‌ شوند.

از همین زاویه است که طرف ‌های گفت و گو و معامله با دنیای غرب، در چند سده‌ ی اخیر، همواره از این ناحیه آسیب ‌دیده و دچار خسران شده‌ اند.

مستندات تاریخ پنهان غرب، به ویژه اروپای شمالی و غربی، حکایت از آن دارد که حداقل از دورانی که اقتدار کلیسای کاتولیک درهم شکست و فروریخت؛ به تدریج اصول، ارزش‌ ها و آداب مبتنی بر فرهنگ و تعالیم «عهد عشق» بر حیات فکری، فرهنگی و اجتماعی آن سرزمین سایه گسترد. انسان ‌مداری جانشین خدا محوری شد. نهضت رنسانس و در کنار آن جنبس اصلاحات مذهبی یا همان پروتستانیسم در تثبیت، تحکیم و گسترش مکتب «اومانیسم» از هیچ تلاشی فروگذار نکرد. خاستگاه این حرکت سیل ‌آسا و بنیان ‌برافکن، برخی مناطق غرب و شمال اروپا بود که تحت نفوذ اسرارآمیز «مارانو» ها قرار داشت.

یعنی همان نوکیشان مسیحی که در آشکار اسامی مسیحی داشتند و به اصول و آداب مسیحیت تظاهر می ‌کردند و حتی خود و فرزندانشان را غسل تعمید می‌ دادند لیکن در پنهان یهودی و در اصول و کیش یهودیت پایدار بودند.

این نوکیشان مسیحی یا «یهود مخفی» با پیدایش مذهب جدید پروتستان در جهان مسیحیت، پوشش موجه و مناسب دیگری یافتند که برای آن‌ ها موقعیت و بستر بسیار ممتازی را در مسیر تعقیب اهداف اصلی ‌شان فراهم و مهیا می‌ کرد. به این ترتیب بود که حال و هوای فکری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی اروپا چنان دگرگون و دستخوش تحولات بنیادی شد که از آن رویدادها با عنوان «رستاخیز عبری» یاد شده است. به دنبال این تحولات، آنان که تا دیروز بر مبنا و دلایل متعدد اعتقادی، فرهنگی و اجتماعی، مطرود و منفور مردم و جوامع پیرامون بودند، در زمره‌ ی دوستان و یاران و اصحاب مسیح (ع) قرار داده شدند. براساس مباحث تئوریک نوین و نظریه ‌پردازی‌ های جدید، «بازگشت به صهیون»، «تاسیس دولت عبری» و «برپایی هیکل» از سوی «فرزندان یهوه» یا «قوم برگزیده» در فلسطین و در جوار قدس، مقدمه و لازمه‌ ی ظهور مسیح (ع) و آغاز «هزاره خوشبختی» قلمداد و اعلام شد. بنابراین هرکس در تقویت و پیش ‌برد این حرکت همکاری و مساعدت می ‌کرد، مشمول رحمت و در جرگه‌ی رستگاران قرار می‌ گرفت. کتاب «مسیح یهودی متولد شد»، نوشته‌ ی مارتین لوتر به انواع زبان‌ ها ترجمه و مکرر چاپ و منتشر شد. فرقه‌ های متعدد پروتستان، به ویژه پیورتین‌های شبه‌یهودی که همه‌ی عالم و آدم را از دریچه‌ی عهد عتیق روایت و تفسیر می‌کردند تا آن جا قدرت یافتند و پیش رفتند که در سال ۱۶۴۹م، چارلز اول پادشاه انگلستا را از سلطنت خلع کردند و حتی گردن زدند و حکومت دلخواه خود به رهبری «اولیور کرامول» پیورتین را برپا ساختند.

به این ترتیب، اصول، آداب و مبانی فکری و فرهنگی پیورتین‌های پروتستانیسم یا همان «صهیونیسم مسیحی» که پیش از «صهیونیسم یهودی» در دنیای نوین چهره‌اش آشکار و علنی شده بود، به طور گسترده و فزاینده، سراسر انگلستان و به تدریج نقاط دیگر اروپا را فراگرفت.

در این مثلث جدید، «مارانو»ها، یعنی یهودیانی که به اصطلاح به آئین مسیحیت گرویده ولی دراصل یهودی باقی مانده بودند یکی از اضلاع مهم، در کنار ضلع دیگر، یعنی فرقه‌های جدید مسیحی زیر عنوان پروتستانتیسم با فرهنگ و تعالیم شبه‌یهودی، یا همان «مسیحیان صهیونی» قرار داشتند که ضلع سوم آن، «صهیونیسم یهودی» بود که قاعده‌ی این مثلث را تشکیل می‌داد. همکاری، همراهی و تعامل همه‌جانبه در چارچوب این مثلث، شرایط و موقعیت بسیار استثنایی و تاریخی و در عین حال شگفت‌انگیز و رازآلودی را از جنبه‌ی فرهنگی، اجتماعی، روانی و به ویژه اقتصادی در اروپا و بلکه کل دنیای غرب رقم زد که تاکنون استمرار و ادامه داشته است.

در سراسر سده‌ی شانزدهم، هفدهم، هیجدهم و نوزدهم، نظام اقتصادی و پولی در اروپا، از هلند، اسپانیا، پرتغال تا انگلستان، فرانسه، آلمان، اتریش و… به طور کامل در قبضه‌ی مثلث یادشده قرار داشت، آن چنان که، آن‌ها لقب «سلطان پول» را به خود اختصاص دادند.

در پاره‌ای کشورهای اروپایی، آنها وام‌دهندگان حکومت و نیز خزانه‌دار پادشاهان و در عمده‌ی این ممالک مشاوران مالی سلطان و به تبع آن مشاوران امور حکومتی و سلطنتی و صاحب نفوذ در ارکان قدرت و تصمیم‌گیری بودند.

اکثر مدیران، روسا و صاحبان بازار بورس و سهام در این دوران یهودی بودند. برای مثال در دهه‌های اول قرن هجدهم، اولین نمونه‌ی اسناد اعتباری در فرانسه را به دلیل سیطره‌ی بی‌چون و چرای «ساموئل برنارد»، «برناردین» می‌گفتند. در تمام این دوران، یهودیان طرف قرارداد ارتش کشورهای اروپایی برای تامین اقلام موردنیاز آنها از مواد غذایی تا البسه‌ی نظامیان و وسایل جنگی بودند. تامین جواهرات و لباس‌های فاخر شاهزادگان و بانوان دربار یک حرفه‌ی انحصاری در دست یهود بود.

بسیاری از شرکت‌ها و مراکز بزرگ بازرگانی و پولی کاملا در سیطره‌ی آنها بود که کمپانی‌های بزرگ هلندی هند غربی و هند شرقی با مرکزیت آمستردام تنها دو نمونه‌ی بارز آن بود.

اگرچه از اوایل قرن هجدهم، لندن، جای آمستردام را گرفت. اما حداقل از سال ۱۶۴۹ م، یعنی با شبه کودتای پیورتین‌ها به رهبری کرامول، امور مالی انگلستان تحت کنترل یهود قرار گرفت.

«آنتونیوفرناندز کاراواهال» معروف به «یهودی کبیر» در اواسط قرن هفدهم، یکی از بازرگانان بزرگ لندن و طرف قرارداد ارتش انگلستان برای تامین تمامی مایحتاج آن نهاد و مورد اعتماد شورای شهر بود. پس از این، «سر سالامون مداینا» معروف به «مداینای یهود» جای او را پر کرد.

خانواده‌های «سواسو»، برادران «داسیلوا» در دوره‌ی پادشاهی «خاندان استیوارت»، خانواده‌های «مندز» و «دوکاستا» (که بعدا درهم ادغام شدند و خانواده «مندز دوکاستا» را تشکیل دادند)، «مناشه لوپز» در دوران ملکه «آنه»، «سامسون گیدئون» ستون اصلی حکومت و سلطنت در نیمه‌ی اول قرن هجدهم، «فرانس» و «جوزف سالوادور» تا پایان قرن هجدهم، بزرگترین قدرت اقتصادی و منابع مالی انگلستان را در دست داشتند. از این پس، خاندان «روچیلد» رهبری پشت پرده‌ی حکومت و سلطنت را با قبضه‌ی امور مالی انگلستان به دست گرفت.

سیطره‌ی مالی خاندان روچیلد در انگلستان و انحصار بازار بورس، موقعیتی یگانه را برای آنها فراهم کرد. آن چنان که در بسیاری از مناطق اروپا، اگر رئیس خزانه‌داری با کمپانی‌ها و موسسات مالی خاندان روچیلد کنار نمی‌آمد و سازگاری نشان نمی‌داد، باید کلیه خزانه‌داری را به فرد دیگر می‌سپرد. به دلیل این میزان قدرت و سیطره، در میان عموم مردم، این گفته رایج بود که در اروپا فقط یک کانون قدرت وجود دارد و آن بنیاد روچیلد است. این نفوذ و سیطره در قرن نوزدهم و بیستم نیز هم‌چنان ساری و جاری بوده است.

آمریکا نیز از این وضعیت و تحولات مستثنی نبود. اولین مهاجمان و مهاجران پیورتین به آن سرزمین یورش بردند. افزایش و گسترش موج مهاجرت به جایی رسید که آمریکا را «سرزمین موعود» و «کنعان جدید» نامیدند. سرمایه‌گذاری عظیم یهودیان در سهام کمپانی هلند، زمینه ورود و حضور آنها را به سوی مستعمره‌نشین هلند، ناحیه‌ای که اکنون «نیویورک» نام دارد آسان نمود. نیویورک به بندر اصلی آمریکا تبدیل شد و جمع کثیری از یهودیان که در دوران انقلاب آمریکا به «فیلادلفیا» گریخته بودند نیز به نیویورک بازگشتند. به این ترتیب، این شهر را «اورشلیم» و رشته کوه‌های «راکی» را «کوه‌های صهیود» خواندند. آن چنان که امروز نیز این شهر بزرگترین مرکز تجمع یهود در دنیاست. به دنبال این سلسله رویدادها بود که بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین قتل عام تاریخ بشر علیه سرخ‌پوستان بومی و ساکنان اصلی و اولیه‌ی آمریکا با شعار و پیروی از «قوانین جنگ در عهد عتیق» و با استناد به مندرجات سفر «تثنیه» تورات و کتاب «یوشع» آغاز شد و گسترش یافت. تا جایی که ده‌ها میلیون سرخ‌پوست، قربانی توطئه‌ای حساب شده در عرصه‌ی جهانی واقع شدند. به این ترتیب آمریکا تحت نفوذ دلخواه آنها درآمد. در زمان جنگ‌های داخلی و انقلاب آمریکا، آذوقه و مهمات موردنیاز ارتش و جنگجویان و نیازهای پولی انقلابیون را یهودیان تامین می‌کردند. پس از انقلاب آمریکا بود که یهودیان به تدریج در این کشور حضور و نفوذی گسترده و همه‌جانبه پیدا کردند. به طوری که امروز کمتر از ده خانواده‌ی یهودی اقتصاد و منابع مالی آمریکا را تحت اداره و کنترل خود دارد. آنها در کنار نئومحافظه‌کاران یعنی فرزندان خلف (!) همان مسیحیان صهیونیست، ایالات متحده را مدیریت و رهبری می‌کنند.

امروز، سیطره و قدرت بلامنازع و همه‌جانبه‌ی آنها در عرصه تولید و عرضه‌ی محصولات فرهنگی سرگرم‌کننده، صنعت فیلم و سینما با مرکزیت هالیوود بزرگترین مرکز سینمایی و تولید فیلم، چند شبکه‌ی تلویزیونی بین‌المللی، صدها ایستگاه و فرستنده‌ی رادیویی، موسسات و مراکز مهم انتشاراتی، تولید و پخش انواع مسکرات، مواد مخدر، مراکز فساد و فحشاء، کمپانی‌های بزرگ تجاری و صنعتی و مراکز عمده‌ی اقتصادی و بانکی، کاملا بدیهی است. مطابق بررسی‌ها و اطلاعات سال ۱۹۸۳، حدود پنجاه شرکت چندملیتی که همگی دارای وابستگی و منافع مشترک با چند موسسه‌ی عظیم اقتصادی و چندین بانک بین‌المللی بودند، قسمت اعظم اقتصاد، بازار پول، صنعت، تجارت، مراکز فرهنگی، شبکه‌ها و رسانه‌های خبری، موسسات سینمای و… آمریکا را در اختیار خود داشتند. پژوهش‌ها و اطلاعات چند سال اخیر نشان می‌دهد که شیاطین پول، این پنجاه کمپانی و بانک بین‌المللی را در ده موسسه‌ی بزرگ خلاصه، ادغام و متمرکز کرده‌اند. آنها ازطریق غارت و چپاول منابع و ثروت‌های مردم جهان، سالانه صدها میلیون دلار به بزرگ‌ترین ماشین جنگی جهان یعنی ارتش آمریکا اختصاص می‌دهند. آنها نه فقط از آمریکا به عنوان «ابرپلیس» جهان برای ایجاد نظم و نظام بین‌المللی مورد نظر خود یاد می‌کنند، بلکه در دو سه دهه‌ی اخیر با تلفیق و ترکیب میان دسیسه های مالی، سیاسی، تبلیغاتی، اعتقادی و نظامی خود، این گونه توجیه، تبلیغ و ترویج می‌کنند که آمریکا درصدد زمینه‌سازی برای ظهور «ماشیح» یا همان «مسیح» و آغاز «هزاره‌ی خوشبختی»، یعنی هزار سال سلطنت این منجی، تحت دستیاری و کارگزاری «فرزندان یهودا» بر جهان است. بنابراین، هرگونه تهاجم نظامی، شرارت، جنایت و آدم‌کشی آمریکا در جهان را از این زاویه و منظر، طرح، توجیه و تفسیر می‌کنند. مطابق ادعای آنها ماشین جنگی و نظامی ایالات متحده، «آنتی کریست»ها، یعنی کسانی را که مخالف، مانع و دشمن ظهور «مسیح» هستند از سر راه برمی‌دارد، آن هم با هدف زمینه‌سازی ظهور منجی!


فرستاده شده در گفت و گو | بدون نظر

ارسال نظر


3 + 4 =