کنترل جمعیت یا قتل عام خاموش مردم جهان (قسمت دوم)

۱۸م شهریور, ۱۳۹۹ -

چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

واکسن های ضد باروری

در گزارش یوریان میسن، سازمان بهداشت جهانی که یکی از شرکای اتحاد GAVI است، در دهه ۱۹۷۰ در قالب «گروه کاری مربوط به تولید واکسن هایی برای قانونمند کردن باروری» به بانک جهانی و صندوق جمعیت سازمان ملل پیوست. «این گروه کاری… به عنوان یک بدنه هماهنگ کننده جهانی برای تحقیق و تولید واکسن های ضد باروری در گروه های کاری مختلف عمل می کند و از تحقیقات انجام شده در حوزه های مختلف نظیر واکسن های طراحی شده برای خنثی کردن کارکردهای باروری زیست شناختی حمایت می کند. این گروه کاری موفق به تولید نمونه اولیه یک واکسن ضد باروری شده است».

در سال ۱۹۸۹ تحقیقاتی از سوی مؤسسه ملی مصونیت در دهلی نو در هند، بر روی استفاده از «ناقل هایی» چون کزاز و دیفتری برای عبور از سیستم ایمنی و انتقال هورمون زنانه صورت گرفته است. در جزوه ای که در سال ۱۹۹۰ به عنوان مستندات این تحقیقات در انتشارات دانشگاه آکسفورد با عنوان «عبور از طریق یک ناقل» به چاپ رسیده است، از بنیاد راکفلر به عنوان اعطاکننده اصلی بودجه این تحقیق نام برده شده است. با جایگزین کردن «اچ سی جی» درون یک واکسن کزاز ـ که به عنوان ناقل عمل می کند ـ بدن انسان با اچ سی جی همچون یک عامل مهاجم رفتار می کند و برای مقابله با آن آنتی بادی هایی را تولید می کند. این عمل بر عقیم سازی زنانی که این واکسن را دریافت کرده اند اثر می گذارد و در بسیاری از موارد، هنگامی که در طول دوره بارداری این واکسن به آنها داده می شود، به سقط جنین آنها می انجامد.

به زودی بعد از اثبات موفقیت آمیز بودن واکسن های ضد باروری، واکسن های کزاز حاوی «اچ سی جی» در چندین کشور در حال توسعه به کار گرفته شدند. از بیشتر این کشورها به طور خاص در یکی از مدارک سال ۱۹۷۴ (یادداشت شماره دویست امنیت ملی سال دولت ایالات متحده) به عنوان کشورهای هدف برای کاهش جمعیت نام برده شده بود. این مدرک توصیه می کرد که در آن زمان یعنی در سال ۱۹۷۴، « داروهای پیش ­گیری از بارداری تزریقی» باید بودجه بیشتری دریافت کنند.

به دنبال استفاده پنهانی گسترده از واکسن های ضد باروری، BBC برنامه مستندی را با عنوان «آزمایشگاه انسانی» در سال ۱۹۹۵ پخش کرد. در این برنامه کشف واکسن های ضد کزاز «آلوده شده» و در نتیجه عقیم سازی زنان فیلیپینی فاش گردید. در یکی از قسمت های این برنامه مستند چنین آمده بود: «مری پیلار و رسونا؛ این زنان می گفتند چرا باید واکسن های ضد کزازی به ما تزریق شود که چنین اثراتی بر ما داشته است؟ چرخه باروری ما مختل شده و زنانی در بین ما هستند که خونریزی و سقط جنین داشته اند. بعضی از آنها در همان مراحل اولیه بارداری، بچه هایشان را از دست داده اند. اندکی بعد از تزریق واکسن ضد کزاز، نشانه های آن آشکار می شود ـ در برخی موارد روز بعد و در موارد دیگر، ظرف یک هفته بعد از تزریق. کسانی که در سه یا چهار ماهگی دوران بارداری خود بودند، سقط جنینشان به راستی هولناک تر بود».

طبق گفته مردم محلی آخا در تایلند، زنان باردار مجبور به دریافت چند واکسن ـ از جمله کزاز ـ شدند تا کارت های شناسایی کودکانشان به آنها داده شود. این واکسن اغلب به سقط جنین منجر می شد.

جمعیت های روستایی کشورهای جهان سوم، متوجه اثرات احتمالی این واکسن ها شده اند. هراس آنها در قالب شایعات و افسانه هایی انعکاس یافته است. در حالی که رسانه های اصلی از گزارش رویه تثبیت شده تحقیقات مربوط به واکسن های ضد باروری قصور ورزیده اند. کسانی که اطمینان می دهند که این واکسن ها بی ضرر هستند، اغلب از همان سازمان هایی هستند که در اقدامات کاهش جمعیت جهان نقش دارند. یکی از مدارک منتشر شده یونیسف در سال ۲۰۰۶ که در واکسینه کردن مردم بسیاری از کشورهای جهان سوم نقش داشته است، از یکی از مأموران پروژه همیاری برای بهداشت در یکی از مناطق اتیوپی نقل قول می کند که گفته است: «خانم ترسیت می گوید: در سایر مکان ها زنان در این سن اغلب تن به این کار نمی دهند. همه نوع شایعات گمراه کننده در این مناطق پیچیده بود که این تزریق ها آنها را عقیم خواهد کرد یا به طریقی به آنها آسیب خواهد زد. اما ریش سفید های روستا با ما بودند. آنها زنان را تشویق می کردند که این کار را انجام دهند».

اگر چه واکسیناسیون با سوزن، شکل مشهود این کار است، اما فن آوری های جدیدی با حمایت های مالی بنیاد راکفلر ابداع شده است. به نوشته نشریه هندی «مدیکال مایکروبیولوژی»، واکسن های خوراکی پذیرش اجتماعی بیشتری از بدیل های سوزنی خود خواهند داشت. به عبارت دیگر، مردم در مقابل خوردن یک موز معمولی در مقایسه با فرو رفتن یک سوزن به بازویشان مقاومت کمتری خواهند کرد. این نشریه خاطرنشان می کند که فن آوری واکسن های خوراکی جدید، می تواند اهداف دوگانه ای برای کنترل بارداری نیز داشته باشند. این نشریه می نویسد: «واکسن های خوراکی به عنوان یک سیستم انتقال واکسن کم هزینه تر، با مصرف ساده تر، نگه­داری آسان تر و برخوردار از مقبولیت اجتماعی بیشتر، مزایای عمده ای دارند…انواع سیستم های انتقال به کار گرفته شده اند. در ابتدا اینطور فکر می شد که واکسن ها فقط برای جلوگیری از امراض مسری مفید هستند، اما هم اکنون آنها مصارفی چون پیش­گیری از بیماری های خود مصونیتی، کنترل بارداری و غیره نیز یافته اند…»

جنگ علیه جمعیت یکی از اقدامات جاری گروه نخبه جهانی است. این عملیات به راستی از نظر دامنه گسترده است، اما اگر ما عمرمان را در هراس از چیزهایی به سر آوردیم که آینده ممکن است برایمان به ارمغان بیاورد، خودمان به دست خودمان مقدمات هزیمت خود را فراهم کرده ایم.(۱)

دانیل تیلور

پاورقی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱٫ منبع اصلی این مقاله: http://mouood.org/content/view/11356/3/ در ضمن این متن در ماهنامه سیاحت غرب، شماره ۸۶ چاپ شده است.


فرستاده شده در اخبار | بدون نظر

ارسال نظر


9 + 8 =