بیدار باش (قسمت سوم)

۲۳م بهمن, ۱۳۹۷ -

چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

 

سرچشمه فیاض اسلام و نفی فریب آمریکا و ناتو

حضرت آیت الله  خامنه  ای علما و اندیشمندان جهان اسلام را به داشتن حساسیت بالا و پایبندی کامل و دائم به اصول  دعوت کردند و افزودند:

هرگز به امریکا و ناتو و لبخندها و وعده های ظاهر فریب رژیمهای جنایتکاری همچون انگلیس، فرانسه و ایتالیا اعتماد نکنید و با رد نسخه های بیگانه، راه حلهای مورد نیاز را از سرچشمه های فیاض اسلام بدست آورید.

پرهیز از اختلافات مذهبی، قومی، نژادی، قبیله ای و مرزی، توصیه مهم دیگر رهبر انقلاب اسلامی برای فائق آمدن نخبگان و ملتهای مسلمان بر آسیبها و خطرات بود.

 

اتحاد و تفاهم اسلامی کلید نجات

ایشان در این زمینه به اندیشمندان و متفکران جهان اسلام تأکید کردند:

تفاوتها را به رسمیت بشناسید اما آنها را مدیریت کنید و بدانید که تفاهم میان مذاهب اسلامی کلید نجات است و کسانی که با تکفیر این و آن، به آتش تفرقه مذهبی دامن می زنند دانسته یا ندانسته مزدور و عمله شیطانند.

 

هدف غایی: امت واحده اسلامی و ایجاد تمدن اسلامی

حضرت آیت الله خامنه   ای، مقاومت در برابر الگوهای تحمیلی از جمله  الگوهای لائیک، لیبرالیسم غربی، ناسیونالیسم افراطی و گرایشهای چپ مارکسیستی را از دیگر اقدامات لازم برای تداوم بیداری اسلامی دانستند و ضمن توصیه صاحب نظران جهان اسلام به کار پیچیده و دشوار نظام سازی، افزودند:

باید هدف نهایی را امت واحده ی اسلامی و ایجاد تمدن اسلامیِ جدید، بر پایه دین و عقلانیت و علم و اخلاق، قرار دهیم.

 

آزادی فلسطین: هدف بزرگ

ایشان آزادی فلسطین از چنگال درنده صهیونیسم را نیز هدفی بزرگ خواندند و افزودند:

نسل جوان کشورهای اسلامی ظرفیت چنین کار بزرگی را داراست و باید روح اعتماد به نفس را در او زنده کرد. 
مردم سالاری اسلامی

سخنان مهم رهبر انقلاب اسلامی در جمع صدها نفر از علما، دانشمندان، متفکران، جامعه شناسان و مورخان کشورهای مختلف بویژه جهان اسلام با تذکر دو نکته مهم پایان یافت:

۱- ضرورت حضور و نقش آفرینی قاطع مردم در مدیریت کشورها با اجرای نظام مردمسالاری اسلامی و ۲- لزوم مرزبندی دقیق میان اسلامگرایی با تحجر و افراط.

ایشان در باره نکته اول خاطرنشان کردند:

ملتهای انقلاب کرده خواستار نقش آفرینی آرایشان در مدیریت کشورها هستند و چون مؤمن به اسلامند بنابراین مطلوب آنان، نظام مردم سالاری اسلامی است یعنی نظامی که در آن حاکمان با آرای مردم برگزیده می شوند و ارزشها و اصول حاکم بر جامعه، مبتنی بر معرفت و شریعت اسلامی است.

رهبر انقلاب افزودند:

البته نظام مردم سالاری اسلامی به اقتضای شرایط گوناگون کشورها، می تواند با شیوه ها و شکل های مختلف تحقق یابد و به هر حال باید کاملاً مراقب بود که این نظام با دمکراسی لائیک و لیبرال غربی که در مواردی ضد مذهب است اشتباه گرفته نشود.

 

خطر و ضرر افراطی  گری

حضرت آیت  الله خامنه ای همچنین با اشاره به ضرورت مرزبندی کامل میان اسلام گرایی با قشری گری و تعصبهای جاهلانه خاطر نشان کردند:

افراطهای مذهبی که غالباً با خشونت کور همراه است عامل عقب ماندگی و دور شدن از هدفهای والای انقلاب و بیداری اسلامی است که این مسئله نیز به نوبه خود مایه جدا شدن مردم و در نتیجه شکست انقلاب خواهد بود.

 

توکل و اعتماد به خدا: سرپیچی از فرمانبری کافران و منافقان

رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی سخنانشان، بیداری اسلامی را واقعیتی فراگیر در فضای عمومی منطقه خواندند و با تأکید بر لزوم مدیریت «صحنه همچنان سیال تحولات منطقه  ای» افزودند:

تقوا در معنای والا و گسترده و عمیقش، سر پیچیدن از فرمانبری کافران و منافقان، و توکل و اعتماد به خداوند، دستورالعمل کارساز پروردگار برای همیشه و به ویژه این برهه ی حساس و سرنوشت ساز امت اسلام است که عمل به آن، بیداری مبارک اسلامی به فضل الهی به سرانجام تاریخ ساز خود خواهد رساند.

 


فرستاده شده در مقالات تخصصي | بدون نظر

ارسال نظر


+ 5 = 13