ردپای خونین اسرائیل در برف‌ های قطب شمال (قسمت سوم)

۱۹م بهمن, ۱۳۹۷ -

چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

 

گفتنی است که شبیخون تبلیغاتی و سیاسی و دیپلماتیک اسرائیل علیه دولت سوئد نشان از روابط تیره میان دو حکومت می  باشد، زیرا جانبداری سوئد از جهان عرب و فلسطین در چند سال اخیر، همچنین ایجاد موانع در مسیر دولت اسرائیل و سازمان ‌های بین المللی یهود به علت پیشگیری از ایجاد یک لابی قدرتمند یهودی در کشورهای اسکاندیناوی، بارها به مرحله اجرا و نمایش رسیده است و مظاهر گوناگون آن را شاهد بوده ‌ایم. به عنوان نمونه در ماه آوریل سال ۲۰۰۲ و پس از آن که رژیم صهیونیستی، کشتارهای وحشیانة خود در شهرهای کرانه باختری (از جمله کشتار در اردوگاه «جنین») را به انجام رساند، خانم «آنا لیندا» وزیر خارجه وقت سوئد انتقادات جدی و سنگینی علیه آمریکا و اسرائیل در رسانه‌ها و مجامع بین ‌المللی مطرح کرد. او همچنین کتابی در مورد دین اسلام به زبان سوئدی را به چاپ رساند و به دست خود نسخه ‌های آن را در مرکز تبلیغات شهر استکهلم میان مردم توزیع کرد. وی در همین راستا تلاش گسترده‌ ای برای شناسایی فرهنگ و تمدن اسلامی مردم سوئد و دفاع از حقوق         عرب‌ های مسلمان در فلسطین اشغالی را عهده دار شد. در پی این تلاش  ها، خانم لیندا در سال ۲۰۰۳ توسط ضربات چاقوی فردی ناشناس ترور شد و در واقع خون خود را به بهای حمایت از حقوق انسان و دفاع از مردم بی پناه فلسطین پرداخت.

ماه نوامبر سال ۲۰۰۴ نیز، هنگامی که یک بانوی هنرمند و جهادی فلسطینی به نام «هنادی رادات» نمایشگاه آثار هنری خود را در شهر استکهلم بر پا کرد، سفیر رژیم صهیونیستی به نمایندگی از دولت خود، تلاش فراوانی برای نابود ساختن آثار و تعطیل کردن نمایشگاه کرد، ولی خواسته ‌اش مورد تأیید دولت سوئد قرار نگرفت و بار دیگر روابط آنان، دچار بحران شد. روابط سیاسی و دیپلماتیک رژیم اشغالگر قدس و دولت سوئد، به همین ترتیب همواره در حالت فراز و نشیب بوده و در سال ‌های اخیر نمونه‌ های بسیاری از شرایط بحرانی بین آن ‌ها رخ نموده است که شرح همه آن ‌ها بدون شک در حوصله این یادداشت نخواهد بود. تنها در سال ۲۰۰۶ چندین بار خشم و نارضایتی رژیم اسرائیل به خاطر اقدامات سوئد بر انگیخته شد. یک نمونه آن انصراف و نیروی دریایی سوئد به دستور دولت این کشور از شرکت در «مانور نظامی نیروهای چند ملیتی حافظ صلح» است که در ماه می در ایتالیا برگزار شد و دو خلبان اسرائیلی هم در آن شرکت داشتند. دلیل این رویداد نیز بحرانی شدن روابط دو دولت در آوریل همان سال بود. چرا که پس از انتشار خبری پیرامون موافقت استکهلم با استقبال از یک هیئت بلند پایه فلسطینی تحت فرماندهی و ریاست جنبش حماس، دولت اسرائیل، نسبت به دادن روادید  به این هیئت واکنش نشان داد و اعتزاض رسمی خود را به سفیر سوئد در فلسطین اشغالی ارائه کرد. سبب خشم اسرائیلی ‌ها  این بود که جنبش مقاومت اسلامی حماس در ژانویه همان سال، پس از پیروزی در انتخابات قانونی فلسطین، به طور رسمی و قانونی کابینه تشکیل داد و این هیئت نیز متشکل از چند تن از وزیران دولت قانونی حماس بود.

در همان سال، پس از پایان جنگ اسرائیل با لبنان، کشور سوئد با همکاری دولت لبنان و سازمان ملل متحد، یک کنفرانس بین المللی پیرامون لبنان و برای جمع‌آوری کمک ‌های انسان دوستانه بر پا کرد. این کنفرانس نیز مورد انتقاد شدید سازمان بین المللی یهودی «مرکز سیمون ویزنتال شیمون صموئل» قرار گرفت. این مرکز، سوئد را به «منفعت اندیشی» و «هم پیمانی» علیه اسرائیل متهم کرد. و دربیانیه ‌ای که «مرکز سیمون ویزنتال» صادر کرد، حضور ۶۰ کشور و آژانس کمک‌ رسانی و سازمان غیر دولتی که در ۳۱  آگوست ۲۰۰۶ به استکهلم به همین منظور دعوت شده بودند یک جریان سازی نژاد‌پرستانه به شمار آورد و از این که دولت اسرائیل و سازمان ‌های بین المللی یهودی به این کنفرانس دعوت نشده بودند، ابراز تأسف کرد.

این گونه اعتراضات و برخوردهای تهاجمی رژیم صهیونیستی علیه سوئد، می  تواند بخشی از تلاش ‌های هدفمند اسرائیل در راستای ایجاد نفرت و بیزاری از دولت سوئد میان اقلیت ‌های یهودی این کشور و تشویق آن‌ ها به مهاجرت به فلسطین اشغالی باشد. البته گمان قوی ‌تری نیز وجود دارد که ایجاد نفرت در میان اقلیت های یهودی سوئد را تأیید می کند، ولی هدف آن را، ایجاد موج بیداری و اعتراض در میان اقلیت ‌ها و زمینه ‌سازی برای ایجاد یک لابی قدرتمند یهودی در کشورهای اسکاندیناوی برمی شمارند.

با توجه به فعالیت ‌های گسترده فلسطینی‌ های مسلمان در سوئد و موفقیت ‌های فرهنگی و رسانه‌ ای آنان، از قبیل برگزاری مراسم ویژه «روز جهانی فلسطین» و «برپایی سالگرد شصت سال اشغال فلسطین» و همچنین تأکید بر قدرت طلبی و نیرنگ بازی رژیم صهیونیستی، می  توان حدس و گمان اخیر را به حقیقت نزدیک تر دانست.

 

 

نویسنده: ابراهیم خطاب

مترجم: اصغر علی کرمی

 

 


فرستاده شده در مقالات تخصصي | بدون نظر

ارسال نظر


2 + = 7