گزارش گلدستون و روسیاهی ابومازن (قسمت دوم)

۱۹م دی, ۱۳۹۷ -

چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

واکنش‌ های جهانی نسبت به اقدام عباس
تقریباً تمام مجامع بین المللی و کشورهای عربی از جمله اتحادیۀ عرب، شورای همکاری خلیج فارس، این اقدام عباس را محکوم کردند. عمر موسی دبیرکل اتحادیه عرب ضمن اظهار تأسف گفت که ابومازن در این مورد با اتحادیه عرب مشورت نکرده است. سازمان عفو بین الملل خواستار ارجاع سریع گزارش به شورای امنیت شد. دیده بان حقوق بشر در این مورد اظهار تأسف کرد؛ سوریه آن را مایۀ تعجب و نگرانی دانست؛ وزیر اقتصاد دولت خودگردان استعفا کرد و نمایندۀ این دولت در مصر از مقام خود کناره گرفت؛ کمیته مرکزی فتح خواستار رسیدگی به موضوع از سوی ساف شد؛ احسان اوغلو دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی از این اقدام عباس ابراز تأسف کرد و ائتلاف گروه‌ های فلسطینی در لبنان آن را شرم آور خواندند. برخی گروه های فلسطینی در اروپا نیز خواستار استعفای ابومازن شدند.
خالد مشعل طی یک سخنرانی آتشین، امضای طرح آشتی ملی فلسطین را به تعویق انداخت و اظهار داشت که تشکیلات خودگردان، اسرائیل را از بار فشار گزارش گلدستون که جنایات این رژیم را افشاء کرده بود، نجات داد.(۶)
از سوی دیگر ترکیه مانور هر ساله خود با رژیم صهیونیستی، ایتالیا، ناتو و آمریکا، موسوم به «عقاب آناتولی» را به دلیل اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی پس از برپائی مرتب ۱۲ ساله آن، لغو کرد. این اقدام پس از لغو دیدار احمد داوود اوغلو وزیرخارجه ترکیه از سرزمین های اشغالی و به دلیل عدم صدور مجوز دیدار از غزه، صورت گرفت که روابط دو کشور را سردتر کرد.(۷) این حرکت ترکیه به دنبال موضع گیری اردوغان در قبال کودک کشی صهیونیست ها در غزه که در اجلاس داووس سوئیس مقابل شیمون پرز صورت گرفت، جایگاه و محبوبیت دولت کنونی ترکیه را نزد مسلمانان و مردم مسلمان این کشور افزایش خواهد داد.(۸)

واکنش گلدستون به بازتاب های این گزارش
ریچارد گلدستون ضمن رد هرگونه انتقاد به این گزارش خواستار توضیح رژیم صهیونیستی در مورد این جنایات شد. وی می گوید اگر اسرائیل ترس و هراسی ندارد چرا بطور علنی و روشن در مورد جنگ غزه تحقیق، و با ما همکاری نمی کند؟ اسرائیلی ها باید گزارش ما را جدی بگیرند و پاسخ گو باشند.(۹)
گلدستون در پاسخ به شبهه تبانی با حماس می گوید: حماس شرایط را برای ورود ما به نوار غزه فراهم کرد. داستان ها و اخبار کذبی که منتشر کرده اند مبنی بر اینکه در مذاکراتمان تحت تأثیر حماس قرار گرفته ایم، دروغ محض است. آن‌ ها حتی یکبار هم در گزارش ما دخالت نکردند.(۱۰)
گلدستون در جایی دیگر، عدم وجود پاسخگویی برای جنایات جنگی را باعث افزایش خشونت می داند.(۱۱) وی در ادامه می گوید عدم جوابگویی برای جنایات جنگی که در خاورمیانه روی می دهد هرگونه امید برای صلح در منطقه را تضعیف کرده است.(۱۲)
وی معتقد است که اسرائیل در جنگ ۲۲ روزه نه تنها علیه مردم غزه جنایت جنگی مرتکب شد. بلکه این رژیم علیه بشریت این جنایت را مرتکب شده است. و ضمن نکوهش فرهنگ بخشودگی از مجازات [(فرهنگ بی کیفری)]، آن را در منطقه خاورمیانه طولانی مدت توصیف می کند.(۱۳)

واکنش صهیونیستی
مقامات صهیونیستی در ابتدا انتشار این گزارش را رسوایی جدیدی برای تل آویو دانستند، از جمله یولی الدستین وزیر اطلاعات اسرائیل می گوید: انتشار این گزارش مرحله جدیدی از رسوایی و شرمساری را برای اسرائیل به دنبال دارد که فراتر از مرزهای اسرائیل خواهد رفت.(۱۴)
و شاید به دلیل جهانی شدن این موضوع بود که موضع گیری بعدی مقامات صهیونیستی حمله به هیأت و محتوای آن مبنی بر کذب بودن گزارش است. به طوریکه یوسی گال مدیرکل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در دیدار با سفرای ۲۶ کشور اروپائی در قدس از آن‌ ها می خواهد که به خاطر اسرائیل و برای آن چه مبارزه با تروریسم خوانده شد، گزارش گلدستون را تکذیب کنند. وی به آن ‌ها می گوید باید به شکل صریح و قاطع و از هر راه ممکن مخالفت و تردیدشان را با گزارش علنی کنند.
گال به همین منظور از خود شروع کرده و گزارش گلدستون را غیرقانونی و یک بعدی دانسته و آن را تبلیغات سیاسی منفی برای نشان دادن تصویر غیرواقعی از اسرائیل می داند.(۱۵)

روسیاهی؛ پایان کار محمود عباس در این ماجرا
در آخرین موضع گیری، عباس با تهدید به استعفا از سران کشورهای عربی گلایه و اعتراف کرده که طی مشورت با آن‌ ها این تصمیم را اتخاذ کرده ولی سران کشورهای عربی پس از این موضع گیری به او خیانت کرده اند.(۱۶) او در آخرین موضع گیری با اعلام عدم کاندیداتوری خود در انتخابات آتی آمریکا را تهدید کر ده است! اگرچه معلوم نیست که این تهدید، ناراحتی و نگرانی چه کسی را در پی دارد؟ ولی از یک جهت نشان دهندۀ جایگاه پوشالی، غیرمردمی و متزلزل فردی است که داعیه رهبری ملتی را بر عهده دارد که شصت سال با تمام وجود، انواع و اقسام جنایات ضد بشری صهیونیست ها را با تمام وجود شاهد بوده و و درک و تجربه کرده است.
حافظه تاریخ فراموش نکرده است که همین دولت خودگردان در کنفرانس ضد نژادپرستی دوربان در همراهی آشکار و خیانت‌ بار خود، موضوع فلسطین را از سند کنفرانس خارج کرد و فرصتی بی بدیل برای صهیونیست ‌ها در ادامه جنایات خود علیه مردم مظلوم و مسلمان فلسطین فراهم کرد.
افکار عمومی جهان باوجدان آگاه و بیدار در کنار مردم فلسطین قرار دارد. صهیونیست ‌ها نمی توانند این کارنامۀ سراسر جنایت خود را از خاطره تاریخ محو کنند. آن ها باید بدانند که افشاگریهایی از این دست توسط وجدان های بیدار اتفاق خواهد افتاد که نمونه گزارش ریچارد گلدستون و یا گزارش تجارت اعضای بدن توسط نشریه افتون بلادت یا محکومیت احداث دیوار حائل در لاهه و ضرورت پرچیدن و پرداخت خسارت، نمونه های کوچکی از آن است.
اسرائیل محو خواهد شد. مردم مظلوم فلسطین از اشغال و ستم و بی مهری ها رهایی خواهند یافت؛ قدس شریف آغوش رنجور خور را بر نمازگزاران خواهد گشود. اما روسیاهی بر چهرۀ کسانی خواهد ماند که به این آرمان ها خیانت کردند.(۱۷)
 علیرضا رضوی

پاورقی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۶- روزنامه همشهری ۲۱/۷/۸۸٫
۷- همان.
۸- پخش یک سریال در ترکیه خشم مقامات یهودی در تل آویو را در آخرین مرحله از سردی روابط میان ترکیه و رژیم صهیونیستی برانگیخته است. به طوری که پای سفیر ترکیه در رژیم صهیونیستی را به وزارت خارجه کشانده تا این خشم را به مقامات ترکیه منعکس نماید. رژیم صهیونیستی معتقد است که پخش این سریال از تلویزیون ترکیه، احساسات ضداسرائیلی را دامن می زند.
۹- روزنامه اطلاعات، ۲/۷/۸۸٫
۱۰- همان.
۱۱- روزنامه ایران، ۸/۷/۸۸٫
۱۲- همان.
۱۳- همان.
۱۴- کیهان، ۲۶/۶/۸۸٫
۱۵- اطلاعات: ۲/۷/۸۸٫
۱۶- همشهری: ۲۰/۷/۸۸٫

۱۷- این مقاله به دنبال تأئید کامل گزارش ریچارد گلدستون نیست چرا که اولاً در برخی موارد حماس و حامیان آن را نیز به ارتکاب برخی اقدامات متهم کرده و ثانیاً تمام جنایات صهیونیست ها و عمق فاجعه در جنگ ۲۲ روزه را به تصویر نکشیده و گزارش نکرده است.
در واقع این اقدام شورای حقوق بشر در قبال ۶۱ سال جنایت رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی و جنایت علیه بشریت، بسیار کوتاه و ناچیز است.


فرستاده شده در مقالات تخصصي | بدون نظر

ارسال نظر


8 + = 9