زنان و ادبیات مقاومت فلسطین (قسمت پنجم)

۱۹م آذر, ۱۳۹۷ -

چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

شاعره ای با دلی خونین

خانم «دعد کیالی» در سال  ۱۹۳۰ میلادی در فلسطین به دنیا آمد. در مدارس ابتدایی و دبیرستان همان شهر تحصیل کرد. گذشته از دل خونینی که از فاجعه فلسطین داشت از دست دادن پدر و مادر زندگی را برایش سخت تر کرد. سال ۱۹۴۸ میلادی همراه با آوارگان فلسطین به اردن رفت . در آن جا تدریس کرد سپس به عراق رفت. اشعارش را همان زمان در مجله الرساله قاهره و البعثه چاپ کرد. ۱۹۵۰-۱۹۵۱ در کویت مدرسه ای ساخت. منتقدان او را محصول فاجعه ای می دانند که توسط صهیونیست ها در فلسطین رخ داده است. در شعر آوازهای بی بازگشت او چنین می خوانیم:

 

ای وطنم!

با چشم هایی که اشک هاشان جاری است به تو باز می گردم

ای خواب ها، در صحرا

در شعر و قصه و سخن به تو باز می گردم.

ای وطنم!

با دلی لبریز از خوشحالی به تو باز می گردم

دنیا برایم آواز می خواند

]…[

آه چه آرزومند و مشتاقی!

آه چه شوقی برای خانه، دارم.

 

شاعره ای در خواب پرندگان

ریتا عوده شاعر و نویسنده فلسطینی متولد ۲۹ سپتامبر ۱۹۶۰ ناصریه لیسانس زبان و ادبیات تطبیقی از دانشگاه حیفا دارد. معلم زبان است و پنج کتاب شعر دارد. یک نمونه از شعر او چنین است:

 

من خواب می بینم

خواب پرندگان

با یک بال

همه چیز

با شتاب می گذرد

مگر درد

زندگی چراغی است

امّا چه کسی دزدیده است

نفتش را!

 

زنان ادب مقاومت

زنان ادب مقاومت فلسطین زنان برخاسته از متن جامعه اند دغدغه های آنان پاسخ پرسش حوزه تفکر زنان غرب نیست که جایگاه جنس دوم و…در جامعه چیست؟ دغدغه های آن ها، مرگ انسانیت است و اثرآنان انگیزه ای برای بیداری وجدان های خفته کنونی است آنان با تفکر و حسی زنانه انتفاضه فرهنگی را آغاز کرده اند و تا پیروزی مردان سلحشورشان و آزادی خاک پاک میهن شان از چنگال سرگشتگان وادی تیه از مبارزه دست بر نخواهند داشت.

 

مژده پاک سرشت

 


فرستاده شده در اخبار،ادبيات مقاومت | بدون نظر

ارسال نظر


3 + 3 =