شیوه های تربیتی یهودی کودکان

۱۹م مهر, ۱۳۹۷ -

چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

ادبیات کودکان شامل قصه ‌‌ها، اشعار، سروده ‌های کودکانه، نمایشنامه، فیلمنامه و در مجموع هر اثری است که برای گروه‌ های سنی کودک نوشته شود. این نوع ادبیات، رفتارها و باورهای مخاطب کم سن و سال را به طور عمیق تحت تأثیر قرار می‌ دهد و حتی می ‌توان گفت: شخصیت و هویت آینده کودک را تا حد زیادی شکل می ‌دهد. از این نظر ادبیات کودک ابزار بسیار سودمند و کارآمدی برای بعضی حکومت  ها به شمار می ‌رود تا با بهره گیری هدفمند از آن، نسل‌ های آینده را به دلخواه خود پرورش داده و بدون اعمال زور و فشار آن ‌ها را به سمت و سوی اهداف و برنامه ‌های مورد نظر خود هدایت کنند.

کتاب «هکذا یربّی الیهود أطفالهم» (یهودی ها، این‌گونه کودکان خود را پرورش می‌ دهند) پژوهشی تحلیلی است که درآن جنبه‌ های مختلف بهره ‌برداری رژیم صهیونیستی از ادبیات کودک برای پیشبرد اهداف جاه‌طلبانه و نژادپرستانه مورد بررسی قرار گرفته است. علاوه بر این، وضعیت عمومی ادبیات کودک در فلسطین اشغالی، تنوع، شیوه ‌های درونی سازی اهداف سیاسی و اعتقادی در میان کودکان و نیز شکل‌ ها و قالب ‌های مختلف آن نیز توضیح داده شده است.

این کتاب که توسط خانم «سناء عبداللطیف» تألیف شده، در حقیقت چکیده پژوهش دیگری است با نام «الاتجاهات الایدئولوجیه فی ادب الطفل العبری» (جریان های ایدئولوژیک در ادبیات کودک عبری) که به عنوان پایان نامه دکترای ادبیات مدرن عبری، در دانشگاه عین الشمس قاهره، به رشته تحریر درآمده است. نویسنده به دلیل اهمیت و تازگی موضوع و نیز تشویق و اصرار استادان خود مانند «عبدالله محمود الطنطاوی» و «عبدالتواب یوسف» ـ که هردو نیز برای کتاب مقدمه نوشته اند ـ اثر یاد شده را به شکل حاضر تدوین و با همکاری مشترک انتشارات «دارالقلم» در سوریه و «وارتمان» اردن، در سال ۱۹۹۷ منتشر کرده است.

تسلط بر زبان و ادبیات عبری و بازخوانی دقیق بخش قابل توجهی از آثار ادبی ویژه کودکان در رژیم اسرائیل، این امکان را فراهم کرده است تا نویسنده پژوهش گسترده و فراگیری پیرامون موضوع، انجام دهد.

در این کتاب مفهوم ادبیات کودک، تاریخچه مختصر و دورنمای ادبیات کودک عبری، نقش روزنامه ‌ها و مجلات کودکان در پیشرفت ادبیات کودک عبری مورد بحث قرار گرفته است. علاوه بر این، موضوعات مطرح شده در آثار ادبی کودکان، اثبات حقوق دینی و سیاسی قوم یهود در ادبیات کودکان، ستایش قهرمان‌ های تاریخی یهودیان و موضوعات بسیار دیگری در این اثر طرح و بررسی شده است که در بخشی از آن چنین می‌ خوانیم:

ستایش کارهایی که با دست انجام می ‌گیرد.

ادبیات عبری، به ویژه آن بخشی که به کودکان اختصاص داد و یا مسائل مهم زندگی را مطرح کند، از مهم‌ترین ابزارهای تحقق آرزوهای صهیونیستی به شمار می‌ رود. به عنوان مثال: ستایش و تحسین آن دسته از فعالیت ‌ها و کارهایی که با دست انجام می ‌شود، دعوت به اشغال سرزمین‌ دیگران، تسطیح بیابان و صحرا و کشاورزی در آن. همه از موارد اجرای ماده دوم از قانون تعلیم و تربیت در اسرائیل به شمار می‌روند که به منظور تشویق فعالیت‌ های فیزیکی و کارهای دستی و کشاورزی وضع گردیده است.

شخصیت ‌های ادبی صهیونیستی این اندیشه را برای حمایت از اعتقادات و ایدئولوژی رهبران و پیشوایان نخستین خود طرح کرده ‌اند و برای دستیابی به آن از الگوها و ارزش ‌هایی استفاده می ‌کنند که بر بنای شخصیت کودکان تأثیر بگذارد.

سؤالی که مطرح می ‌شود این است که: این «رهبران و پیشوایان» چه کسانی هستند؟ این اصطلاح از چه زمانی پدیدار شد؟ به چه کسی اطلاق می ‌شود؟ و ایدئولوژی آن ها چه بوده است؟ «پیشوایان» یا «رهبران» در زبان عبری «حالوتیسم» گفته شده و مفرد آن «حالوتس» از اصطلاحات صهیونیستی است که دلالت ویژه‌ای بر پروژه‌ های شهرک سازی و اسکان یهودیان در سرزمین فلسطین دارد. این واژه در ۱۸۸۲ برای نام گذاری دسته ‌ها و مجموعه یهودی ‌هایی که به فلسطین سفر می ‌کردند، کاربرد داشت این مهاجرت ‌ها برای تحقق بخشیدن به رویای برپایی حکومت صهیونیستی انجام می ‌گرفت.

کلمه «حالوتس» به معنای زنی است که با ردای پشمینه ‌ای خود را پوشانده است. این به آن معنی است که زندگی «پیشوا» در فلسطین باید مانند یک کارگر، آزاده و به دور از هرگونه تکبر و خودپسندی، نجات بخش و هدایت ‌کننده نظام اجتماعی جدید او باشد. او باید به انجام فعالیت‌ ها و کارهای بدنی و فیزیکی در سرزمین فلسطین، چنان که به منزله انقلابی در زندگی یهودیان در شرایط سختی و دشواری به شمار رود، ایمان داشته باشد.

ادبیات کودک اسرائیل، دربردارنده حجم فراوان از قصه‌هایی است که این گرایش و رویکرد صهیونیستی در آن نمایان است. به عنوان مثال: داستان (لوکوموتیوران شجاع) که نویسنده آن «میخائیل رخبی»، با ستایش فعالیت‌ های دستی وکارهای فیزیکی و بدنی کودکان می ‌گوید: «حتی زمانی که از کودکان خواسته می ‌شود، تلاش ‌های جدی و کارهای بزرگ انجام دهند، آن ها مسئولیت این گونه کارها را به طور کامل می ‌پذیرند و نه به شکل دستیار و یا کمک حال بزرگترها، بلکه مانند کارگرهای واقعی در عرصه حاضر می‌ شوند.»

داستان نویس یهودی پس از این مقدمه، ماجرای یک کودک یهودی فوق ‌العاده به نام «دان» را روایت می‌ کندکه در سن پانزده سالگی تصمیم می ‌گیرد‌ «لوکوموتیو ران» شود و با آموزش ‌هایی که از پدرش می ‌بیند و احساس وظیفه شناسی و مسئولیت پذیری خود، موفق به انجام آن می ‌شود.


فرستاده شده در مقالات تخصصي | بدون نظر

ارسال نظر


4 + = 8