خط پایان امپراتوری شیطان۱۹: اشتباهات استراتژیک زرسالاران

۱۷م دی, ۱۳۹۶ -

چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

گیلبرت مرسیه روزنامه نگار و پژوهشگر مسایل سیاسی در نوشته ای با عنوان «امپراتوری آمریکا در حال فروپاشی است و …»، سلسله اشتباهات حاکمان آمریکا را پس از یازده سپتامبر یکی از بزرگترین نقطه ضعف این امپراتوری بر شمرده و معتقد است، از این پس، ایالات متحده در سراشیبی فروپاشی قرار گرفته است. وی می نویسد:

اگر پنتاگون یک شرکت بود، بزرگترین شرکت جهان می شد. چیزی که به شکل غریبی «وزارت دفاع» نامیده شد، هزینه کلانی را متوجه مالیات دهندگان آمریکایی کرد؛ چون تهاجم به عراق و افغانستان، بدون بهره گیری کافی از مشاوره ها، به قیمت سالانه هفتصد میلیارد دلار از جیب مالیات دهندگان آمریکایی تمام شده است. البته اگر هزینه های مراقبت های درمانی سربازان مجروح و لایه های دولت «امنیتی» جدید، چون وزارت امنیت داخلی را هم به این هزینه ها اضافه کنیم، این رقم از مرز یک تریلیون دلار در سال می گذرد. در کل، بیشتر از ۲۵ درصد بودجه دولت فدرال را سیاه چاله ای می  بلعد که در پنتاگون وجود دارد. اگر آمریکاییان حساب و کتاب بلد بودند به سرعت در می یافتند که سیاهه این دو جنگ، اندک اندک به رقم ده تریلیون دلار نزدیک می شود.۳۰

به بیان دیگر می توان گفت که دولت آمریکا از جیب مردم آمریکا، در مسیر راهبرد جهانی مجموعه ای از کمپانی های بزرگ و صاحبان زرسالار آن ها هزینه می کند. یعنی اعتبار و حیثیت سیاسی و هم منافع ملی آمریکا به پای منافع و مطامع مشتی پول سالار متنفذ و مقتدر قربانی می شود تا بلکه فرضیه ایجاد امپراتوری بزرگ جهانی آن ها محقق و عملی گردد و فزون خواهی و زیاده طلبی آن ها تأمین شود.

آن چنان که ویلیام گرایدر۳۱ نویسنده و منتقد آمریکایی گفته است:

آن چه نظام سرمایه سالاری می خواهد «بیشتر» است: ثروت بیشتر، آزادی بیشتر برای انجام هر آن چه آرزو دارد.۳۲

محمدتقی تقی پور

پاورقی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۳۰- سیاحت غرب، شماره نودودو، به نقل از: www.alternet.org

31-william Greider.

32- همان، شماره نودوشش، به نقل از: www.thenation


فرستاده شده در مقالات تخصصي | بدون نظر

ارسال نظر