مناظره های انتخاباتی، موشک های ضداسرائیلی و توافق هسته ای

۲۰م خرداد, ۱۳۹۶ -

چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

رسانه ها و مقامات اسرائیلی نسبت به اظهارات برخی مقامات ایرانی در هنگام مناظره های انتخاباتی، ابراز خرسندی کردند.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارانوت در این باره در ۱۶اردیبهشت ۱۳۹۶/ ۶ مه ۲۰۱۷، در گزارشی با عنوان «رئیس جمهور ایران: موشک ها باعث شکست توافق هسته ای شدند»، نوشت:

دومین مناظره پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ایران به متهم شدن سپاه پاسداران به تلاش برای تخریب توافق هسته ای رسید. حسن روحانی یکی از نامزدها و رئیس جمهور فعلی ایران، سپاه پاسداران را متهم کرد که با شلیک موشک هایی که عبارت های ضداسرائیلی برروی آن ها نوشته شده است، به دنبال تخریب توافق هسته ای است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مناظره تلویزیونی شامگاه روز جمعه گفت: سپاه پاسداران با نشان دادن شهرهای محل اختفای موشک های بالستیک و انجام آزمایشات موشکی که دو ماه بعد از امضای توافق انجام شد، سعی کرد به توافق هسته ای با غرب، زیان وارد نماید.»

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، به گفته روحانی سپاه باعث شده تا دولت ایران نتواند از توافق هسته ای دستاوردی داشته باشد. او در این مناظره گفت: «شاهد بودید که چه اقداماتی برای به شکست کشاندن توافق هسته ای انجام دادند، بر روی موشک ها شعار نوشتند، پس ما هم نمی توانیم دستاوردهای موردنیاز خود از توافق را تحقق بخشیم.»

روحانی افزود: «برروی موشک های شلیک شده با زبان عبری شعارهای ضداسرائیلی نوشته شده بود؛ شعارهایی با این مضمون که «اسرائیل باید از بین برود.»

در ادامه مقاله آمده است:

«به این ترتیب روحانی برای این که بار دیگر به ریاست جمهوری برسد تمام تلاش خود را به کار بست. او پیش از این هم از سپاه پاسداران انتقاد علنی انجام داده بود به ویژه این که این نهاد تحت فرمان و حکومت او قرار ندارد.

همه نامزدهای محافظه کار علیه عملکرد روحانی در چند سال گذشته سخن گفتند و انتقاد کردند.

مناظره های تلویزیون در ایران اگرچه تقریباً پدیده جدیدی محسوب می شود، اما به یکی از مسائل تأثیرگذار در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) و ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) تبدیل شد.


فرستاده شده در اخبار | بدون نظر

ارسال نظر