کابالا، ماسون‌ها و آمریکا (قسمت دوّم)

۱۸م دی, ۱۳۹۴ -

چاپ اين مطلب چاپ اين مطلب

تأثیر مثبت غیر یهودی بر ماسون‏ ها

گرچه عرفان ماسونی قطعاً از سرچشمه‏ های مسیحی آمده است، باید پرسید فراماسونری مسیحی واقعاً چگونه است. اطلاعات زیادی درباره این موضوع وجود دارد اما دو نکته خاص از نظر من به عنوان یک یهودی، جالبتر از همه است. نکته اول آن است که در هیچیک از مراسم و دعاهای ماسونی هیچ ذکری از نام عیسی مسیح نمی شود. در هیچ گروه مسیحی چنین چیزی را نمی ‏توان مشاهده کرد.

نکته جالب دوم آن است که یک ماسون مشهور آمریکایی، انجیل‏ های مسیحی را طوری بازنویسی کرد که جنبه‏های خاصی از زندگی عیسی از آنها حذف شد و اصول اخلاقی که همه اساتید معتقدند عیسی از یک خاخام‏ تلمودی اخذ کرده بود بر جا ماند. این آمریکایی معروف یکی از امضا‏کنندگان اعلامیة استقلال آمریکا بود که سومین رئیس جمهور ایالات متحده شد. من درباره توماس جفرسون صحبت می‏کنم، مردی که اعلامیه استقلال را تدوین کرد و نوشت و به این ترتیب بنیان فلسفی ایالات متحده را گذاشت. به نظر من چنین می ‏آید که جفرسون تلاش داشت که چیزی را خلق کند که در یهودیت به عنوان یک کشور «غیر یهودیان خوب» شناخته می ‏شود. این عبارت توصیف ‏گر کسانی است که بر اساس فرامین خداوند که به نسل حضرت نوح پس از طوفان بزرگ نازل شد زندگی می‏ کنند.

در سنت یهودی، این «غیر یهودیان خوب» را «نوحی» می نامند (بنی نوح در زبان عبری) زیرا آنها می ‏خواستند بر اساس هفت اصل فراگیر شریعت معنوی که در اصل بر نوح و پسران او نازل شد زندگی کنند.

بعداً در کوه سینا (طور سینا) خداوند این هفت اصل را بر بنی اسرائیل باردیگر فرو فرستاد و فرمان داد که همه بشریت آن اصول را رعایت کنند.

آنچه که ما شاهد هستیم این است که ایالات متحده آمریکا بر اساس این هفت اصل معنویت فراگیر بنیان گذاشته شد. این هفت اصل عبارتند از :

 ۱- از شرک و بت پرستی دوری کنید،

 ۲- از کفر دوری کنید،

 ۳- اخلاق را بر پا دارید،

 ۴- قتل نکنید،

 ۵- دزدی نکنید،

 ۶- خون نخورید،

۷- عدالت ورزید. (۱۳)

رابطه بین ماسون ‏ها و هفت اصل فراگیر به هیچ وجه اتفاقی نیست که فقط من مشاهده کرده باشم. بر اساس کتاب معتبر «تاریخ فراماسونری» نوشته آلبرت مکی (Albert Mackey)، نویسندگان ماسونی از ۱۷۲۳ مشخصاً درباره این رابطه مطالبی نوشته‏اند. در صفحه ۴۱۰ این کتاب بسیار روشنگر، مکی جمله زیر را از یک کتاب ماسونی قدیمی به نام «قوانین یا الزامات تدوین شده توسط شاهزاده ادوین برای برادران ماسونی‏اش» نقل می ‏کند:

«اولین الزام آن است که شما باید صمیمانه به خداوند احترام بگذارید و از قوانین نوحی‏ها اطاعت کنید زیرا اینها قوانینی الهی است که باید در همه جهان مراعات شود.»

مکی می ‏گوید (صفحه ۴۱۱): «این یعنی آنکه تنها قوانین برحق که یک فراماسون باید اطاعت کند، آنهایی است که در مجمع ‏القوانین منتسب به نوح آمده است.»

ممکن است تصور شود که شاید در اینجا برخی احکام دیگر نوح مورد بحث است. اما مکی کاملاً روشن می‏سازد که او و نویسندگان ماسونی قبل از او، مشخصاً درباره هفت اصل فراگیر، آنچنان که در سنت یهود وارد شده است بحث می‏ کنند. یک نویسنده ماسونی تا آنجا پیش می‏ رود که ادعا می‏کند نوح اولین فراماسون بر اساس برخی روایت ‏های قدیمی است.

مکی این را نیز روشن می‏ کند که ماسون ‏ها به شدت تحت تأثیر آموزش ‏های یهودی بنی‏نوح (غیر یهودیان خوب) بوده ‏اند. جای شگفتی نیست که ماسون ‏ها شاگردان مکتب کابالا بوده‏ اند که یک راه موفق و عالی برای غیر یهودیان خوب است. آن چنان که نشان داده شده،آثار کابالایی به صورت ترجمه در دسترس این اشخاص از قرن ۱۶ بوده‏است.

علاقه ماسونی به قوانین نوحی همچنین توضیح می ‏دهد که چرا کلیسا این قدر شدید با آنها مخالف بوده است. هر چه باشد، اولین قانون نوحی، شرک را ممنوع می‏ کند. هر نیایشی به جز به درگاه خداوند خالق یکتا شرک محسوب می‏شود. (۱۴)

به این ترتیب ایالات متحده بزرگترین دستاورد سیاسی بشریت پیش از ظهور منجی موعود تلقی شده است. (۱۵)

در واقع، اخیراً هفت اصل فوق به طور رسمی توسط کنگره ایالات متحده به رسمیت شناخته شده است. حکومت ایالات متحده در یک بیانیه کنگره، هفت اصل فراگیر را «بستر جامعه از ابتدای تمدن» اعلام کرده است. این بیانیه توسط رئیس جمهور وقت، جرج بوش پدر در ۲۰ مارس ۱۹۹۱ امضاء شده است. به عنوان شاگردان مکتب کابالا، ماسون‏ ها طبعاً در معرض تعالیم پیامبرگونه درباره زندگی و آزادی و جستجوی سعادت بوده‏اند. این نیز جای شگفتی ندارد که این کلمات به اعلامیه استقلال آمریکا و به بافت این کشور راه پیدا کرده است.

اما ماسون ‏ها نفوذ خود را به کلمات و یا مفاهیم ساده محدود نکرده ‏‏اند. مُهر نمایشگر ایالات متحده که پشت هر اسکناس یک دلاری این کشور یافت می‏شود پر از نمادهای ماسونی بر اساس درک کابالایی است. مروری بر این نمادها به وضوح این موضوع را ثابت می‏ کند.

مُهر بزرگ ایالات متحده

مهمترین ویژگی مُهر بزرگ ایالات متحده نمایش مداوم تصاویر در مجموعه ‏های ۱۳‏تایی است. همه می ‏دانند که در ابتدا ۱۳ مهاجرنشین به یکدیگر پیوستند تا ایالات متحده را شکل دهند. اما فقط کسانی که با علم اعداد یهودی آشنا هستند می ‏دانند که اهمیت عدد ۱۳ چیست. در واقع بنیان‏ گذاران آمریکا این اهمیت را می‏ شناختند و این به هیچ وجه تصادفی نبوده که تعداد ایالات اولیه ۱۳ بود.

در اینجا بحث کوتاهی در علم اعداد لازم است. در زبان عبری، مجموعه اعداد و حروف بر خلاف زبان انگلیسی از یکدیگر جدا نیستند. پس اگر در انگلیسی ما اعداد ۱،۲ و۳ را می‏شماریم و حروف A،B وC را می‏خوانیم، در عبری اعداد همان حروف هستند. پس «الف» ۱ است، «ب» ۲ است (۱۶) و … بر اساس سنت توراتی باستانی، کل تورات یک رمز عددی است که باید انتظار کشید از طریق خواندن هر یک از کلمات به شکل عددی و کشف الگوهای عددی آن رمز گشایی شود. (۱۷)

بنابراین اعداد عبری اهمیت فراوان دارند. آنها بر خلاف انگلیسی بدون معنا نیستند. ۱۳ معادل عددی واژه عبری «احد» است که در فصل تثنیه ۶:۴ به عنوان یک و یکتا به کار رفته است، آنجا که اعلام می‏کند ملت یهود تعهد جاودان دارند: «ای بنی ‏اسرائیل بشنوید که خداوند ما، سرور ما یکتا (احد) است». همچنین این مقدار عددی واژه عبری معادل عشق است. (۱۸)

آمریکا در ۴ ژوئیه بنیان گذاشته شد که در زبان انگلیسی واژه ‏های نشانگر این تاریخ (July the Fourth)13حرف دارند. سالی که این کشور بنیان گذاشته شد سال ۷۶ در قرن ۱۸ بود و جمع دو عدد ۷ و ۶، سیزده می‏شود. جرج واشنگتن و ۱۲ ژنرال او ماسون بودند (۱۳ نفر).

یک نکته جالب در ستاره‏ بینی آن است که وقتی اعلامیه استقلال امضاء شد و این کشور جدید بوجود آمد، خورشید ۱۳ درجه در برج سرطان بود. و اوج طالع ۱۳ درجه در برج عقرب بود.

پس می ‏بینیم که ۱۳ مکرراً پیدا می ‏شود اما هیچ جا اهمیت آن بیش از وقتی که آن را در مُهر بزرگ می ‏یابیم نیست.

تصویر مهر رسمی آمریکا

به دقت به مُهر بزرگ بنگرید و ببینید چند عدد ۱۳ را می‏توانید بیابید. در پنجه راست عقاب ۱۳ برگ و ۱۳ دانه (زیتون) وجود دارد. ۱۳+۱۳ معادل ۲۶ است که مقدار عددی نام خداوند، یَهُوَهْ است که در آن حروف عبری «ی» معادل ۱۰؛ «ﻫ » معادل ۵، «و» معادل ۶ و «ﻫ » معادل ۵ است.

۱۳ تیر در پنجه چپ عقاب قرار دارد. با عدد ۲۶ در پنجه راست و عدد ۱۳ در پنجه چپ، به نظر می‏رسد یک پیام مخفی یهودی در مُهر بزرگ آمریکا نهاده شده است که بر اساس آن «خداوند یکتا است» (تثنیه ۶:۴) که در آن Lord (خداوند) معادل ۲۶ و One (یکتا) معادل ۱۳ است.

بال راست عقاب دارای ۳۲ پر است. این عدد اهمیت کابالایی زیادی دارد. اولین حرف تورات (پنج فصل ابتدای عهد عتیق منسوب به حضرت موسی است) با حرف عبری «ب» شروع می‏شود که معادل ۲ است. آخرین حرف تورات «ل» و معادل ۳۰ است. جمع ۳۰ و ۲ می‏شود ۳۲٫ این عدد مقدار عددی واژه عبری قلب است.

در متن کابالایی باستانی موسوم به سِفِر یتزیرا (کتاب آفرینش) آمده است که خداوند کائنات را با استفاده از ۳۲ راه خارق‏العاده عقل خلق کرد. این ۳۲ راه چیزی به جز ۱۰ حوزه تجلی الهی + ۲۲ حرف الفبای عبری نیست. اینها «قلب» (۳۲) کائنات و کشور آمریکا هستند.

در بال چپ عقاب ۳۳ پر وجود دارد. ۳۳ عدد مهمی برای ماسون‏ها است. بالاترین رتبه سلسله مراتب آنها، رتبه ۳۳ است. جمع تعداد پرها عدد ۶۵ می‏شود. این نیز پیامی یهودی است برای نام دیگر خداوند. در تورات و به ویژه در دعاهای یهودی، خداوند همیشه با کلمه «آدُنَیْ» نامیده می‏شود. این واژه در عبری از لحاظ عددی معادل ۶۵ است. «ا» معادل ۱، «د» معادل ۴، «ن» معادل ۵۰ و «ی» معادل ۱۰ است.

این ها تنها نمادهای یهودی در مُهر بزرگ نیست. در بالای سر عقاب‏ها یک گروه متشکل از ۱۳ ستاره وجود دارد. نماد ۱۳ را قبل از این شناختیم. اما دقت کنید که ۱۳ ستاره به شکل یک ستارة داوود شش پر چیده شده‏اند. ستاره‏ها در ردیف‏های ۱، ۴، ۳، ۴ و ۱ تایی کنار هم قرار گرفته ‏اند.

حتی جمله لاتین «E Pluribus Unum» با ۱۳ حرف نوشته می‏شود. (این جمله بالای سر عقاب آمده و یعنی «وحدت همه تحت یکی» .)

اهمیت کابالایی این نمادهای ماسونی را نمی‏توان انکار کرد. اما در پشت مُهر بزرگ اسرار بزرگتر و ظریفتری قرار دارد.

نشان ایالات متحده با ارجاعات ماسونی به مقدار عددی عبری برای «یکتا» پر شده است که آنان از طریق آن وحدت خود را نشان می ‏دادند.

نویسنده: خاخام آریل بار صادوک

ترجمه از متن اصلی: محمد احمدی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱۳- در طور سینا، «ده فرمان» از جانب خداوند به حضرت موسی علیه السّلام وحی شد و معلوم نیست که چگونه نویسنده آنها را با ۷ اصل مورد نظرش مربوط می کند. اما به هر حال در ده فرمان حضرت موسی آمده است: ۱- من هستم خدای تو؛ ۲- شرک نورزید؛ ۳- نام خدا را به باطل مبرید؛ ۴- روز شنبه را نگه دارید؛ ۵- پدر و مادر خود را احترام کنید؛ ۶- قتل مکن؛ ۷- زنا مکن؛ ۸- دزدی مکن؛ ۹- بر همسایه شهادت دروغ مده؛ ۱۰- به دارایی و ناموس همسایه دروغ مورز (به نقل از تاریخ یهود ایران؛ حبیب لوی). ملاحظه می شود که دستور «زنا مکن» در ده فرمان هست ولی در هفت دستور مورد نظر نویسنده نیست. چرا ماسون های تحت تأثیر کابالا این دستور را   نیاورده اند؟ آیا برای آنها محکومیت زنا کردن قابل تبعیت نیست؟ یا اهمیتی ندارد؟ یا شاید این دستورات را یهودیان کابالایی برای فراماسون ها به این شکل تدوین کرده اند تا اتهام اتصال ماسون ها به یهودیان تا حدودی بی اعتبار شود؟

۱۴-  با اینکه آقای خاخام قبلاً گفته بود که «عرفان ماسونی قطعاً از سرچشمه های مسیحی آمده است»، در اینجا با اشاره ضمنی به تثلیث و شرک مسیحی، علّت خصومت مسیحیان را مخالفت توحیدی ماسون ها با شرک مسیحی می داند. اولاً ماسونها مثل کابالیست ها، خدا و حقیقت و ماده و انسان را یکی می دانند و به این «وحدت وجود» می گویند. ثانیاً کلیسا برای مردود و مطرود شمردن فراماسون ها به صراحت  می گوید آنها بدعت گذار یا کافرند (نه مشرک) و چون به حضرت عیسی اهانت می کنند، از جانب کلیسا مورد غضبند. ثالثاً این اتهام را به یهودیان هم می زنند و لذا فراماسونها را هم پیمان یهودیان و هر دو را از یاران شیطان می دانند.

البته پروتستان ها در این زمینه هیچ همراهی با کلیسای کاتولیک ندارند و حتی با فراماسون ها و یهودیان همدلند. آمریکایی ها اکثراً پروتستانند و در میان رؤسای جمهوری آمریکا، فقط جان اف کندی کاتولیک بود که او را هم کشتند. انگلیس و سایر کشورهای آنگلوساکسون شامل آمریکا، کانادا، استرالیا و … که مستعمره های سابق انگلیس بوده اند، اغلب از نژاد آنگلوساکسون، پیرو دین پروتستان و دارای نظام سرمایه داری ربوی یهودی هستند و همراه و همدل و طرفدار یهودیان و اسرائیل اند و لذا مرکز اصلی ماسون ها هستند. برای ارتباط مسیحیت با ماسونیسم، به کتاب فراماسونری شابو که قبلاً مشخصاتش را ذکر کردیم، رجوع شود.

۱۵- این مطلبی است که در کتابهای مربوط به مسیحیت صهیونی و نومحافظه کاران و مذهب پروتستان به ویژه در دوران بوش پسر به تفصیل توضیح داده شده است.

۱۶- یعنی همان حساب ابجد. حروف: ابجد (به ترتیب معادل ۱ و ۲ و ۳ و ۴)، هوز (معادل ۵ و ۶ و ۷)، حطی (معادل ۸ و ۹ و ۱۰)، کلمن (معادل ۲۰ و ۳۰ و ۴۰ و ۵۰) تا آخر، مشابه حروف عبری است. حروف الفبای معمول عربی و فارسی ترتیب دیگر دارند.

۱۷- هم چنین توجه شود به رمزهای عددی شابک ها و کامپیوتر و تصاویر نمایشگر عدد- حرف، و امثال آن.

۱۸- توجه به اینکه «احد» و «عشق» چقدر در فرهنگ یهودی جایگاه دارد، نیز مفید است. در تورات، خدای یهوه، چهره ای انسانی دارد که با یعقوب کشتی می گیرد و نمی تواند او را بر زمین بزند. یهوه انتقام گیر است، حسود است، کینه توز است، و … از سوی دیگر، عشق اساساً در فرهنگ یهودی، رنگ مادی و دنیایی دارد و آن عشق عارفانه که ما در اسلام می شناسیم، هرگز در فرهنگ یهودی سابقه و نمونه ای ندارد. عشق یهودی یعنی علاقه بین زن و مرد؛ و وقتی به کابالا می رسیم اساساً و عمیقاً جنسی می شود، به طوری که در بیان کابالا، رابطه جنسی زن و مرد نوعی نیایش است که در اوج لذّت آن، رابطه با خدا برقرار می شود.  فروید نظریه پرداز مدرن این رابطه نیز یک کابالیست است. رجوع شود به دایرة المعارف یهود، یهودیت و صهیونیسم نوشته عبدالوهاب المسیری؛ هشت جلد رحلی؛ با استفاده از راهنمای مقالات در جلد هشتم. نیز کتاب «نردبانی به آسمان» نوشته نویسنده زن یهودی ایرانی، شهیندخت دقیقیان که کتابش مورد استقبال یهودیان قرار گرفت؛ نشر ویدا؛ چاپ اول؛ سال ۱۳۷۹؛ قطع وزیری؛ ۴۴۴ صفحه. او در صفحات ۳۴۷ تا ۴۰۲ به تفصیل درباره قبالا بحث می کند و در صفحه ۳۷۰ می نویسد: ده سفیرای جلوه الهی را «منطبق با بدن انسان» دانسته اند؛ سفیرای نهمین آلت تناسلی است و دهمی، همراهی زن و مرد در ساختن انسان کامل است؛ و در صفحه ۳۷۱: «یکی دیگر از نمادپردازی ها پیرامون نظریه سفیروت، نماد آمیزش زن و مرد است.» کتاب «رمز داوینچی» نوشته دن براون و فیلم «چشمان تمام بسته» ساخته استانلی کوبریک هم به این موضوع به وضوح اشاره می کنند.


فرستاده شده در معرفي كتاب | بدون نظر

ارسال نظر


+ 8 = 11